Învățământul profesional este organizat după finalizarea clasei a VIII-a, pentru calificări de nivel 3 al Cadrului național al calificărilor din Registrul național al calificărilor, în funcție de nevoile pieței muncii, identificate prin documente strategice de planificare a ofertei de formare regionale, județene și locale.

Pregătirea prin învățământul profesional este realizată pe baza Standardelor de pregătire profesională aprobate de Ministerul Educației în urma consultării partenerilor sociali.

Învățământul profesional are durata de minim 3 ani și este organizat la solicitarea operatorilor economici, care vor asigura componenta de pregătire practică a elevilor. Pe parcursul celor trei ani de studiu se parcurg disciplinele pentru învăţământul obligatoriu şi modulele de pregătire de specialitate pentru obținerea calificării profesionale.

Elevii din învăţământul profesional beneficiază de susţinere financiară, prin Programul naţional de protecţie socială „Bursa profesională”, dar pot beneficia şi de susţinere financiară, stimulente şi alte forme de sprijin acordate de operatorul economic partener de practică.

Absolvenții clasei a X-a liceu, filiera tehnologică, pot opta pentru obținerea unei calificări profesionale de nivel 3 al Cadrului național al calificărilor după efectuarea unor Stagii de pregătire practică cu durata de 720 de ore.

Stagiile de pregătire practică cu durata de 720 ore se pot organiza, atât în laboratoarele de specialitate și în atelierele unității de învățământ, cât și la agenții economici parteneri în pregătirea profesională a elevilor și cuprind ore de laborator tehnologic și ore de instruire practică.

Absolvenții învățământului profesional și ai Stagiilor de pregătire practică de 720 de ore care promovează examenul de certificare a calificării profesionale, dobândesc certificat de calificare de nivel 3 al Cadrului Naţional al Calificărilor, corespunzător nivelului de referință 3 al Cadrului European al Calificărilor și suplimentul descriptiv al certificatului, conform Europass.

După finalizarea învățământului profesional absolvenții își pot continua studiile în învăţământul liceal (din clasa a XI-a).

Informații relevante:

Adresa Școlii Gimnaziale „Nicu Albu” Piatra Neamț nr. 491 din 04.03.2024 Activități de consiliere a elevilor din clasa a VIII-a, Activități de consiliere a părinților elevilor din clasa a VIII-a

Adresa Inspectoratului Județean Neamț nr. 2181 din 28.02.2024 Organizare „Săptămâna Meseriilor”

Ordinul Ministerului Educației nr. 3939 din 29.02.2024 pentru aprobarea Metodologiei de înscriere în clasa a IX-a, în anul şcolar 2024-2025, a elevilor care au obţinut, pe parcursul gimnaziului, premiul I la etapa naţională a olimpiadelor şcolare organizate şi finanţate de Ministerul Educaţiei sau au obţinut premiile I, II sau III la competiţii internaţionale recunoscute de Ministerul Educaţiei

Adresa Inspectoratului Școlar Județean Neamț nr. 1715 din 16.02.2024, Plan de măsuri județean privind pregătirea și organizarea admiterii în clasa a IX-a învățământ profesional și învățământ dual în județul Neamț pentru anul școlar 2024-2025

Ordinul Ministerului Educației nr. 5443 din 26.09.2022 pentru modificarea Metodologiei de organizare și desfășurare a admiterii în învățământul profesional de stat, aprobată prin Ordinul ministrului educației naționale și cercetării științifice nr. 5.068/2016

Anexă la Ordinul Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice nr. 5068 din 31.08.2016 Metodologia de organizare şi desfăşurare a admiterii în învăţământul profesional de stat

Ordinul Ministerului Educației nr. 6070 din 31.08.2023 privind organizarea, desfășurarea și calendarul admiterii în învățământul profesional și în învățământul dual pentru anul școlar 2024-2025