Învățământul liceal este centrat pe dezvoltarea şi diversificarea competenţelor-cheie şi pe formarea competenţelor specifice în funcţie de filieră, profil, specializare sau calificare.

Cuprinde următoarele filiere şi profiluri: filiera teoretică (profilurile umanist şi real), filiera tehnologică (profilurile tehnic, servicii, resurse naturale şi protecţia mediului), filiera vocaţională (profilurile militar, teologic, sportiv, artistic şi pedagogic). Aceste filiere sunt menite să ajute elevul în alegerea viitoarei cariere în funcție de afinități.

Finalizarea învăţământului liceal este atestată printr-un certificat de absolvire care conferă: dreptul de a urma învăţământul postsecundar non-terţiar, dreptul de a participa la examenul de bacalaureat, dreptul de a participa la examenul de atestare a competenţelor profesionale. Absolvenţii primesc de asemenea portofoliul personal pentru educaţie permanentă actualizat şi foaia matricolă.

Învăţământul postsecundar non-terţiar este organizat prin şcolile postliceale şi şcolile de maiştri şi poate fi urmat numai de absolvenţii de liceu - cu sau fără diplomă de bacalaureat.

Absolvenţii de liceu care promovează examenul de bacalaureat primesc diploma de bacalaureat care le conferă dreptul de a urma învăţământul superior, organizat prin universităţi, instituţii, academii de studii, şcoli de studii postuniversitare.