Circumscripția școlară reprezintă totalitatea străzilor arondate unității de învățământ de către inspectoratul școlar.

Școala de circumscripție reprezintă unitatea școlară aflată în proximitatea domiciliului /reședinței elevului.

Inspectoratul școlar actualizează circumscripțiile școlare anual, până la data începerii înscrierilor în unitățile de învățământ, conform calendarelor și etapelor de înscriere, astfel încât să asigure optimizarea procesului de cuprindere a tuturor copiilor.

În situația în care capacitatea unei unități de învățământ nu permite cuprinderea tuturor copiilor din circumscripția școlară stabilită în anul școlar anterior, precum și în alte situații justificate, cum ar fi eliminarea segregării școlare, rezultată din segregarea pe criteriul mediului de rezidență, inspectoratul școlar poate decide extinderea activității didactice, în situația unităților de învățământ care au un număr mare de solicitări de înscriere, în alte unități de învățământ care au spații disponibile.