Şcoala Gimnazială „Nicu Albu” Piatra Neamț, cunoscută în lumea învăţământului nemţean drept prima unitate de învăţământ care a adoptat sistemul Step by Step, din anul școlar 2010-2011, poartă numele celui care a fost un mare om politic şi un la fel de mare primar al urbei de sub Pietricica - Nicu Albu.

Alegerea acestui nume a fost rezultatul unui lung proces de selecţie realizat de cadrele didactice şi elevii şcolii, dar şi al hazardului - după cum recunoaşte directorul de atunci, profesor doctor inginer Romiţa Ţiglea-Lupaşcu:

"Şcoala noastră a fost înfiinţată în anul 1992, însă când am preluat funcţia de director, în septembrie 2009, am constatat că nu are un act oficial de înfiinţare. Şi atunci am demarat procedurile pentru alegerea unei denumiri care să consfinţească identitatea acestei şcoli. Am luat legătura cu Inspectoratul Şcolar şi cu Ministerul Educaţiei, iar decizia acestor instituţii a fost ca din acest nou an şcolar Şcoala nr. 10 să devină Şcoala «Nicu Albu». Alegerea numelui şcolii s-a făcut democratic, colegii mei şi elevii făcând propuneri care mai de care mai interesante. Dar nimeni nu se gândise la Nicu Albu. Şi aici a intervenit hazardul... La un moment dat am fost rugaţi de Asociaţia «Cultul Eroilor», filiala Neamţ, să luăm în grijă una dintre statuile din oraş. Ne-am oprit asupra statuii lui Nicu Albu şi am început să mă documentez în legătură cu rolul acestui om în istoria oraşului. Am aflat lucruri extraordinare, care m-au copleşit. Şi atunci le-am spus colegilor, în cancelarie: oare n-ar fi onorant pentru noi să dăm şcolii numele acestui mare om politic? Au fost de acord. Oficial, deja şcoala se cheamă «Nicu Albu», însă vom marca aşa cum se cuvine schimbarea denumirii în 22 şi 23 octombrie, cu ocazia Zilelor Şcolii. Atunci vom monta noua siglă, spre ştiinţa tuturor celor care trec prin zona şcolii noastre".

Cine suntem noi, cei de la Şcoala Gimnazială „Nicu Albu” Piatra Neamţ, în anul școlar 2010-2011?

Suntem o instituţie de educaţie şi formare acreditată pentru învăţământ preşcolar, primar şi gimnazial care oferă: programul „Școală de după şcoală” pentru învăţământul preşcolar, alternativa tradiţională şi alternativa Step by Step pentru învăţământul primar, program şcolar cu discipline opţionale alese de părinţi şi elevi pentru învăţământul gimnazial, o bază materială cu multe facilităţi, resurse umane valoroase, proiecte şi programe în slujba prescolarilor, elevilor şi cadrelor didactice, program variat şi bogat pentru activităţi extraşcolare.

Suntem o carte de vizită valoroasă pentru performanţele  preşcolarilor şi elevilor la  examene, olimpiade şi concursuri.

În anul şcolar 2010-2011 funcţionăm cu 6 grupe de învăţământ preşcolar (o grupă mică, 2 grupe mijlocii, două grupe mari şi o grupă pregătitoare). Pentru învăţământul primar, oferta şcolii o reprezintă 14 clase din care 6 clase învăţământ tradiţional şi 8 clase de învăţământ primar, alternativa Step by Step. În învăţământul gimnazial sunt cuprinse 9 clase. Pentru toţi cei 645 de preşcolari şi elevi, îşi dau osteneala: 6 educatoare, 22 învăţători, 23 de profesori, un director, un director adjunct, 6 persoane didactic auxiliar şi 10 persoane angajate pe funcţii nedidactice.

Resursa materială a şcolii este generoasă: 29 săli de clasă, 3 cabinete (informatică, logopedie şi activităţi extracurriculare), 3 laboratoare (chimie, fizică şi biologie), o sală de sport şi un teren de sport, o sală festivităţi, o bibliotecă (12.000 volume), un cabinet medical, două săli masă.

Din oferta curriculară a Şcolii cu clasele I–VIII „Nicu Albu” Piatra Neamţ, părinţii şi elevii claselor au ales disciplinele opţionale.

Pentru învăţământul primar, aceste sunt „Traista cu poveşti”, „Trăistuţa fermecată”, „Micii artişti în lumea teatrului”, „Tehnici de învăţare eficientă”, „O picătură pentru Europa”, „Limba română recreativă”, „Literatură pentru copii”, „Folclor românesc”, „Educaţie europeană”, „Matematica distractivă”, „Matematica - prietena mea” şi „În lumea matematicii”.

Similar, pentru învăţământul gimnazial, în anul şcolar 2010–2011 se aplică următoarele opţionale: „Prietenul meu calculatorul”, „Marile legende ale lumii”, „Aplicaţii ale matematicii”, „Matematică 100%”, „Fizică în viaţa de zi cu zi”, „Teorie literară aplicată”, „Educaţie pentru cetăţenie democratică”, „Imaginea domnitorilor români în literatură”, „Personalităţi ale istoriei României”.

Activităţile extraşcolare sunt extrem de variate. În şcoală funcţionează Cercurile elevilor „Aripi tinere”, „Povestea vorbei”, „Micii jurnalişti”, „Let’s have fun with English”, „Having fun with plays in English”, Cerc de jocuri şi de matematică, „Micii fizicieni”, „Sanitarii pricepuţi”, „Tainele istoriei”, „Orizonturi policrome”, „Îngeraşii”, Cerc de baschet, „Top 10” - cerc de volei, „Abilităţi practice”, „Prietenii pompierilor”.

Alte facilităţi pentru elevii noşti sunt cluburile pentru elevi „Hexagon” şi „Clubul drepturilor copilului”, revistele şcolii „Aripi tinere” şi „Salve, amice!”, trupa de teatru a şcolii „Fabulinus” și proiectul Eco-Şcoala.

Suntem o şcoală a excelenţei, o şcoală de nota 10!